subdomain

Subdomain (Alt Alan Adı) Nedir

Subdomain (Alt Alan Adı) Nedir ?

Subdomain yani türkçesiyle alt alan adı, bir alan adının noktadan önce oluşturulan alt alan adlarıdır. örnegin; hosting-domain.org isimli sitemizi örnek alarak bir subdomain oluşturalım; blog.hosting-domain.org domainimiz için blog alt alanı oluşturduk. dilersek bu oluşturdugumuz sub domaini bagımsız bam başka bir site olarak kullanabiliriz. Subdomainler ana bir domaine bağlı olarak hosting saglayıcınızın verdigi limit çerçevesinde dilediginiz kadar oluşturulabilir. subdomainler arama motorları tarafından ana domainin uzantısı olarak algılanırlar. blogger, wordpress gibi sitelerin ücretsiz sağlamış olduğu hizmetler birer subdomaindir. bunun dışında bedava dagıtılan bir çok alan adı aslında birer subdomaindir. subdomainler Google tarafından ayrı bir site olarak algılanırlar, fakat alexa subdomainleri ayrı olarak degerlendirmemektedir. alexada subdomain sorgulandıgında ana sitenin verileri görüntülenir.

Subdomainler ne işe yarar

subdomainler farklı projeler için kullanılabilir. örnegin blog.siteniz.com, forum.siteniz.com şeklinde degerlendirilebilir. Örnek olarak mobilya dekorasyonu ve elektronik eşyalar hakkında bilgi veren bir web siteniz var ise, konular birbirinden bağımsız olduğundan dolayı subdomain kullanmak mantıklı olacaktır.

Subdomain Nasıl Oluşturulur

Ana domaininizin baglı oldugu sunucunun kontrol panelinden cpanel, plesk vs. hostunuzun izin verdiği sayıda subdomain oluşturabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>