seo

PageRank Nedir? Ne İşe Yarar?

Google PageRank Nedir? Ne İşe Yarar?

Pagerank google arama motorunun geliştirdigi bir puanlama sistemidir. Bu sisteme göre, eger siteniz özgün içerige sahipse, diger sitelerden baglantı almışsa ve aldıgı bu baglantıların bulundugu siteler kaliteliyse google size PR0 ile PR10 arasında bir deger verir. Sitenizin pagerankı ne kadar yüksekse siteniz o kadar degerli olur ve bu arama motoru sonuçlarında ilk sıralara çıkmanıza vesile olur, google botları sitenize bu sayede sık sık ugrar ve yazdıgınız her yazı indexlenerek üst sıralara çıkar. Sitenizin PR degeri ortalama olarak 3 aylık dilimlerde güncellenir.

Pagerank Nasıl Artırılır ?

Yukarıdada bahsettigimiz googlenin karmaşık bir algoritması sayesinde siteniz pr degeri alır. Bilinen yöntemlerden en başlıcaları ;

*Backlink; Diger sitelerde sitenizin linki bulunması (link alınan sitenin de PR degeri önemlidir)

*Sitenizin içeriginin Özgün olması

Bir çok webmaster sitesinde ücret karşılıgı sitesinde sitenizin linkini yayınlayan kişiler bulabilirsiniz. Bu pr degerini artırır fakat dogal yollar tavsiye edilir. Özgün içerik girerseniz zaten zamanla link alma sayınız ve dolaylı olarak pr degeriniz artacaktır. Bunun dışında bazı siteler, örnegin ziyaretçi defterleri site adresi eklemenize olanak tanır buradan alacagınız backlinklerde pr degerinizi artıracaktır. Birde hacklink olayı var, bazı sitelerin hacklenmesi gibi yollarla yasal olmayan şekilde link almaktır. google farkederse sandboxa düşebilirsiniz. tavsiye edilmez. Şimdilik aklıma gelenler bunlar.

2 thoughts on “PageRank Nedir? Ne İşe Yarar?

    • Bu iş için bir çok web sayfası bulunmakta, googlede pagerank checker şeklinde arama yaparak bu sitelere ulaşıp sitenizin PR degerini sorgulayabilirsiniz. Belki ilerleyen zamanlarda bende siteye bu tarz sorgu araçları ekleyebilirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>