Email-server

Mail Server Nedir? Mail Protokolleri Nelerdir?

Mail Server Nedir? Mail Protokolleri Hakkında Genel Bilgi

Mail sunucu nedir? mutlaka bir mail adresiniz vardır ? işte kullandıgınız bu mailler yeni ileti gönderirken veya okurken iletilerinizi depolarken arka planda mail server dedigimiz içerisinde gerekli yazılımlar yüklü gelişmiş bilgisayarlar üzerinde işlem görür. bu bilgisayarlarda depolanır. yeni iletiniz ilk bu bilgisayarlara erişir. sizde bu bilgisayarlara baglanarak iletilerinizi okur, cevaplarsınız. mail server kabaca budur.

Mail server, Günümüzde artık pek çok insanın kolaylıkla elektronik posta alım ve göndermelerini sağlayarak, bilgi alış -veriş işlemlerinde ihtiyaç haline dönüşen bir yazılım sistemi olmuştur. E-posta dalı altında pek çok uygulamaların kapsandığı hmail server, postfix, qmail ve exchange gibi uygulamalarda posta alım gönderme işlerinin sağladığı çekirdek yazılımını içermektedir.

Mail serverin sağladığı özellikler;
Güvenli bir şekilde e-mail uygulamalarının yaşanması
Antivirüs ve anti spamların entegre edilme işlemi
Gerçek zamanda mesajlaşma olanağı
Dosya değişimleri gibi daha pek çok uygulamalar mail server içerisinde yerleşerek hizmet haline çevrilmiştir. Mail server ile
İnstant messaging
ftp server
voIp server
Web server akışı kazanılırken antivirüs ve spam devre dışı bırakılmaktadır.
Mail hizmetlerinde servis hizmeti üç ana başlık altında sıralanmaktadır. Bunların smtp, pop3, imap olduğunu belirtebiliriz. Bu servis hizmetlerinin kullanım alanlarını ve özelliklerini şu şekilde sıralamak istersek;
Smtp: Mail gönderimi sırasında protokol sunucu ile bir iletişim halinde olarak, mail gönderim anında bilgisayarda işlem gören ilk servis smtp olmaktadır. Smtp sunucusuna bağlanılma eyleminin dışında ad, soyad ve şifre işlemlerinin bitiminin ardından mail diğer sunucu ile bağlantıya geçerek Outlook, kmail, Eudora gibi yazılımlar aracılığı ile mail gönderim işlemlerinizi tamamlayabilirsiniz.
Pop 3: Bu servis ağı mail alım işinde görev yapmaktadır. Pop3 aracılığı ile mail alma ve gönderme işlemleri rahatlıkla sağlanabilmektedir.
Imap: İletişimin yaşandığı bir e-mail yazılımıdır. Eğer malinizi silme işlemine yöneldiğiniz takdirde aynı şekilde sunucudan da silinme söz konusu olacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>